DUYGUSAL ÖZGÜRLEŞME

Olumsuz duygu sonucu oluşan semptomlar kilo, bağımlılıklar, korkular vs bizim yaşam kalitemizi düşüren etkenlerdir. Çünkü insanın yaşam kalitesi doğrudan duygusal sağlığı ile ilişkilidir. Gerçek duygusal özgürlük ise acı dolu yılların sonudur. Aynen bir hapishaneden çıkmak gibi.

Bağımsızlık Bildirgesidir.

Bağımsızlıktan kastım olumsuz duygulardan özgürlüktür. Bu buzdolabını talan etmemize, önümüze gelen hapları çare diye yutmamıza, alkole, sigaraya, ıvır zıvıra sarmamıza neden olan tüm endişelerden özgürleşmeyi kastediyorum.

Gelişmemizi ve sizi kapasitemizi gerçekleştirmekten alıkoyan gizli engelleri aşmamızı sağlayan şey, özgürlüktür. Duygusal sağlık özgüvenin altındaki sağlam bir temel gibidir ve özgüven de yaşamın her adımında başarının sıçrama tahtasıdır. Bu yeni bir düşünce değildir. Neredeyse herkes bunu kabul eder ve bununla ilgili kitaplar okur, seminerlere katılır, psikologlar, terapistler…. Ya çözüm?

Mühendislik eğitimi almış biri olarak çözüm yollarını ararken mantıklı olmasını, pratik olmasını ve gerçek dünyada işe yaramasını referans aldım ve alıyorum.

İnsanlar fazla kilolarından ve tabii öncelikle de buna neden olan bağımlılıklardan, depresyondan, travmatik anılardan vs. kurtulmak için yıllar süren uygulamalar yaşamakta ama ya biraz ilerleme sağlamakta ya da hiç ilerleme olmamaktadır. Böylece çözüme başkasının sahip olduğu umuduyla durmadan diyetisyen-doktor-psikolog-spor salonu-spor hocası değiştirmekte ama genellikle de hiç bir şey değişmemektedir.

Bir ömür boyu sürüp işe yaramayan yöntemlerde sizce de yanlış bir şeyler yok mu?

Çoğu kilolu insan kalıcı ilerlemeler olmayışının (aslında bahane olan) nedenlerini kabul edip, kaderlerine razı oluyor.

OYSA Kİ;

Bir bilgisayar, telefon ya da araba üretilse gerçek dünyada işe yaraması ve kusursuz bir şekilde çalışması gerekir. Aksi takdirde, paralarımızı geri almak için hemen geri iade ederiz. Ama duygusal sağlık ( kilolu alma durumu da genellikle duygusal sağlığın bozulması kaynaklıdır) açısından ortaya atılan bir yöntem genellikle büyük bir buluş gibi ilan edilir ve yöntemi bulan kişi kitaplar yazarak ve konferanslar vererek zengin olur ama yöntem işe yaramazsa hiçbirimiz onu geri iade etmeyiz!!!

 

Duygusal Özgürleşme Tekniğine dönersek;

Vücudumuz elektrikle çalışan bir sistemdir ve elektrik enerjisi olmadan çalışamaz. Elektrik insanların yaşamını sürdürebilmesi için hayati önemdedir.
Olmadığında ya felç olur ya da ölürüz çünkü elektrik olmadığında bütün yaşamsal faaliyetler durur.
Hepimiz ölmek üzere olan kalbi durmuş bir insana ilk olarak nasıl müdahale edildiğini biliriz. Elektrik şoku verilir değil mi!.. Bu kişinin iyileşebilmesi için ilaç, vitamin ya da herhangi bir besin maddesi verilmez. Vücut için gerekli olduğu söylenen çok sayıda madde varken kalbin çalışması için sadece ve sadece elektriğe gereksinim vardır.
Vücudun elektrik sistemi bozulduğunda veya canlandırılması gerektiğinde hiçbir şey elektriğin yerini tutamaz.
Vücudumuzu saran sinirler ‘nöron’ adı verilen binlerce sinir hücresinden oluşur.
Sinir hücreleri (nöronlar) önce bulunduğu sinir sisteminin diğer hücrelerine daha sonra kalp, akciğer, böbrekler,
mide-barsaklar ve diğer organlara elektrik enerjisi göndererek sürekli uyararak çalıştırırlar ve
sağlıklı tutmaya çalışırlar. Organların görevlerini yerine getirmesi bu elektrik enerjisi sayesinde olur.
Sinir telleri aracılığı ile vücudun her yerine iletilen bu elektrik akımı sayesinde organların manyetik alanı oluşur.
Bu organların birlikte toplam manyetik alanları da vücudumuzun manyetik alanını oluşturur.

Bu enerji akışında tıkanıklıklar olduğunda ise sorunlar yaşarız. İnsanlarda ki duygusal bozuklukların nedeni gerçekten travmatik anılar mı yoksa anılarla duygusal bozukluk arasında ara bir evre mi var?  EFT (duygusal özgürleşme tekniği) vücudun enerji sistemindeki dengesizliklerin kişinin psikolojisinde derin etkilere sahip olduğu bulgusuna dayanmaktadır. Vücudun belirli akapunktur noktaları üzerine vurarak bu dengesizliklerin düzeltilmesi genellikle hızlı çarelere yol açar.

Uluslararası EFT uygulayıcısı

Bahar Pançuk Deniz

 

https://www.instagram.com/baharpancukdeniz/