Kilolu olma psikolojisi

“ABD’li fitness hocası Drew Manning zayıflamanın zorluklarını öğrenmek için 6 ayda 35 kilo aldı. Kilolu olma psikolojisini öğrenmek istiyordu. Şimdiyse amacı 6 ayda bu kiloyu vererek tekrar formuna kavuşmak. 30 yaşındaki spor hocası hamburger dışında, bol bol patates kızartması, dondurma ve hamur işi yiyen Manning, 88 kilodan 123 kiloya çıktı. Manning’in ses tonu değişti, testosteron seviyesi ergenlik çağındaki seviyeye ulaştı ve yüzünde sivilceler meydana geldi.

Aldığı kilonun fiziği kadar ruh halini de etkilediğini söyleyen Manning, daha duygusal ve kendine daha güvensiz hale geldiğini de anlatıyor.” Böyle haberler okuyoruz, kilolu olmanın psikolojisini anlayabilmek için özellikle şu kadar kilo aldı gibi… Ne diyelim; O zaman transseksüelleri, zencileri, kadınları, engellileri anlamak içinde bol bol zamanı olur ve bizleri bu konuda da aydınlatır umarım…. Kilolu bireylerle çalışan bir fitnes eğitmeninin reklam amaçlı atağı, bir deney, kendisine ne getirdi dünya çapında tanınmışlık… İstediğin zaman zayıflayacağını bilerek çıkılan bu yolculukta kilolu ve yemeğe bağımlı hale gelmiş, her yolu deneyip zayıflayamamış, tüm ümitlerini kaybetmiş birinin psikolojisini anlayabilir misin? Kezlerce kilo vermesine rağmen her seferinde yeniden daha fazlasını almış, okulunu bırakmış, sokağa çıkmaktan vazgeçmiş, hiç cinsellik yaşamamış birinin psikolojisini bir deney sürecinde anlayabilir misin?
HAYIR!!! PEKİ NEDİR BU? BU BİR MANİPÜLASYONDUR… Psikolojik manipülasyon insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme anlamına gelir. Bu tür haberler bende sadece kilo psikolojisi kavramı çıkarlar için kullanılmaya çalışılıyor hissi uyandırıyor. Bu tarz manipülatif insanlardan korunmanın tek yolu dinlediğiniz şeyleri mantık süzgecinden geçirmek olabilir. Önceki yazımda da dediğim gibi birilerinin yapay olarak bizim yerimize düşünmesine gerek yok… Yeterince yaşanmışlık zaten mevcut. Bizler mış gibi olandan kurtulmak istiyoruz, özgür bir zihin istiyoruz ve doğru bir model istiyoruz… Kilolu olma psikolojisini rol yapmadan yaşamış bir model istiyoruz.